• Çalışma Saatleri
    Pzt – Cts: 9:30 - 18:00

  • Kocatepe Mh. Bayındır 2 Sk, 45/9 Kızılay
    06420 Çankaya Ankara

Kutuplaşmayı Anlamak - Webinar

Kutuplaşmayı Anlamak - Webinar

Webinar

23 Mayıs Pazartesi

19.00 - 20.30

Türkiye'de Kutuplaşmayı Azaltmaya Yönelik Stratejiler ve Araçlar" (TurkuazLab) projesi, Marshall Fonu (GMF) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİLGİ - Göç) işbirliğinde, İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SİDA)'nın finansal desteği ile Mart 2020’den bu yana devam etmekte. TurkuazLab projesi, Türkiye toplumunda kutuplaşma ve kutuplaşmanın verdiği zararlar hakkında farkındalık yaratmayı ve Türkiye'de insan hakları, sosyal uyum ve ötekine saygının hakim olduğu yeni bir ekosisteme katkı sağlamak için kutuplaşmayı azaltacak stratejiler ve araçlar geliştirmeyi amaçlıyor. TurkuazLab projesinin websitesi (https://www.turkuazlab.org/) Türkiye’de Kutuplaşmanın Boyutları Araştırması’nın bulgularına yer veriyor; dijital platformu da (http://turkuazlabsaha.org/) kutuplaşma kavramı ve etkilerinin tartışıldığı oyunlaştırılmış bir çevrimiçi eğitim aracına ev sahipliği yapıyor.

Gençlik Servisleri Merkezi (GSM), TOBAV ve Uçan Süpürge Vakfı ortaklığında sürdürülen Elele Projesi ve GSM, UM:AG ve MOKİD ortaklığında yürütülen Haklar Projesi ile TurkuazLab projesi arasında ayrımcılık ve ötekileştirme bağlamında çok sayıda kesişme noktası bulunuyor. GMF ve GSM işbirliği ile gerçekleştirilecek olan bu gençlik webinarında ayrımcılık, ötekileştirme ve kutuplaşma konusu TurkuazLab Projesi Bilimsel Koordinatörü Emre Erdoğan ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Pınar Uyan Semerci tarafından ele alınacak ve bu konularla ilgili olarak webinara katılacak gençler için bir öğrenme ve farkındalık alanı oluşturulacak. Webinara katılan gençlere GMF, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve GSM tarafından katılım belgesi verilecek.

Moderasyonu Mevlüde Sahillioğlu tarafından yapılacak olan toplantı Gençlik Servisleri Merkezi Derneği Başkanı Mehmet Arslan, GMF Ankara Ofis Direktörü Özgür Ünlühisarcıklı ve İsveç Büyükelçiliği, İsveç-Türkiye işbirliğinden sorumlu Müsteşar Malin Stawe’nin yapacağı kısa açılış konuşmalarıyla başlayacak ardından, Emre Erdoğan ve Pınar Uyan Semerci'nin yapacağı konuşmalar ve tartışmalarla devam edecek.

* Toplantıya katılmak için başvuru formu dolduranlarla toplantının zoom linki paylaşılacaktır.

Açılış konuşmaları (Mehmet Arslan, Özgür Ünlühisarcıklı, Malin Stawe)

Emre Erdoğan: Türkiye’de Kutuplaşmanın Boyutları 2020 Araştırmasının sunumu ve kavramların tanıtımı.

Pınar Uyan Semerci - Kutuplaşmanın sebepleri ve çözüm önerileri.

BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYINIZ


GSM - Gençlik Servisleri Merkezi

Bu yazıyı paylaşmak ister misin?