• Çalışma Saatleri
    Pzt – Cts: 9:30 - 18:00

  • Kocatepe Mh. Bayındır 2 Sk, 45/9 Kızılay
    06420 Çankaya Ankara

E.V.E.T Yeni Sayısı Çıktı! 03.03.2022

E.V.E.T Yeni Sayısı Çıktı! 03.03.2022

English:

"To survive, you must tell stories," Umberto Eco said.

"Our third magazine comes with a mix of feelings, emotions, and cultural aspects. What makes it different from the previous ones is the personal touch of every article: you will get to know the
writer better and even recognize their voice through their writing style. Welcome to a magazine of personal stories and life lessons combined with traveling, cooking, and
mysteries. Enjoy reading!" - Editor

Our volunteers who came to Turkey from various countries within the scope of the ESC - European Solidarity Corps program and have been with us for months published their new magazine: E.V.E.T. (Means "Yes" in Turkish). Let's read their personal experiences, stories and works together with coffee.

CLICK to read. 

Turkish:

"Hayatta kalmak için hikayeler anlatmalısınız" - Umberto Eco

"Üçüncü dergimiz duyguların, duyguların ve kültürel yönlerin bir karışımıyla geliyor. Onu öncekilerden farklı kılan, her makalenin kişisel dokunuşudur: daha iyi yazar ve hatta yazma tarzları aracılığıyla seslerini tanırlar. Seyahat etmek, yemek pişirmek ve yemek pişirmek ile birleştirilmiş kişisel hikayeler ve hayat dersleri dergisine hoş geldiniz.
Okumanın tadını çıkar!" - Editör

ESC - European Solidarity Corps programı kapsamında çeşitli ülkelerden Türkiye'ye gelen ve aylardır yanımızda olan gönüllülerimiz ilk dergilerini çıkardılar: E.V.E.T. (Türkçe "Evet" anlamına gelir). Kahve eşliğinde kişisel deneyimlerini, hikayelerini ve çalışmalarını birlikte okuyalım. 

Okumak için tıklayın.

GSM - Gençlik Servisleri Merkezi
Youth Services Centre

Bu yazıyı paylaşmak ister misin?