• Çalışma Saatleri
    Pzt – Cts: 9:30 - 18:00

  • Kocatepe Mh. Bayındır 2 Sk, 45/9 Kızılay
    06420 Çankaya Ankara

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ


Avrupa Gönüllü Hizmeti, istediğiniz bir AB ülkesinde sosyal içerikli bir projede 2-12 aylık süreler dahilinde yer almanızı sağlayan bir faaliyettir. Temel düzeyde dil eğitimini de (% 5) içeren Avrupa Gönüllü Hizmeti 17-30 yaş arasındaki tüm gençlere açıktır. Avrupa Gönüllü Hizmetinin (AGH) amacı, Avrupa Birliği'nin içinde ve dışında çeşitli şekillerdeki gönüllü faaliyetlere gençlerin katılımını desteklemektir. Bu program kapsamında gençler, bireysel olarak ya da gruplar halinde kâr amacı gütmeyen, ücretsiz faaliyetlerde yer alabilirler.

*17-30 yaş arasındaki tüm gençler içindir.

*Tamamen ücretsizdir. Gönüllülerin barınma, yiyecek ve sigorta gibi masrafları karşılanmakta ve bir miktar cep harçlığı verilmektedir.

*Projeler 2-8 haftalık kısa dönem projeleri ve 2-12 aylık uzun dönem projeleri olarak ikiye ayrılmaktadır.

*Gönüllü çalışmanın yanında kişisel gelişimin arttığı, farklı dil ve farklı kültürlerin öğrenildiği bir süreçtir..

Nerelere gidilebilir?

28 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke, üye olmayan 6 program ülkesi (4 EFTA ülkesi ve Türkiye ile birlikte aday ülke konumundaki Makedonya) , 22 AB'ye komşu ortak ülke ile program kılavuzunda yer alan diğer ülkelerden herhangi birine gidebilirsiniz.

Vize Pasaport

Avrupa Gönüllülük Hizmeti’ni gerçekleştireceğiniz süre zarfında geçerli bir pasaportunuzun olması yeterlidir. Kişi ve kuruluşun talebi dahilinde vize işlemlerini kolaylaştıracak resmi yazı verilecektir.

Nasıl Başvurulur?

Avrupa Gönüllü Hizmeti'ne başvuru üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama proje bulmaktır. Size uygun konu ve alanda projenizi bulduktan sonra bir akredite kuruluşu bünyesinde proje için ''cv'' ve ''motivasyon mektubu'' göndermektir. 

Avrupa Gönüllü Hizmeti ’ne kimler başvurabilir?

18-30 yaş arasındaki bütün gençler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında hiç bir şart aranmıyor. (yabancı dil bilgisi, üniversite eğitimi vb.)

Başvuru için yapılması gerekenler nelerdir?

Öncelikle katılmak istediğiniz projeyi bulmalı ve bu projeye başvuru yapmalısınız. Nasıl başvuru yapacağınız ve sizden talep edilen belgeler projeyi bulduğunuzda ilgili kuruluşun sayfasında yazıyor olacak.

http://europa.eu/youth/evs_database linkinden Avrupa‟da ev sahibi olarak akredite olmuş kurumların listesinden bir ev sahibi kurum bulabilirsiniz. Bu sayfadan “Organisation country” bölümünden gitmek istediğiniz ülkeyi seçin. Örneğin, Almanya'daki bir projede gönüllü olarak

çalışmak istiyorsanız “Germany” diye seçip altta “Receiving Organisation” (Ev sahibi kurum) butonuna basınız. Proje türünü belirlemede biraz daha net olmak isterseniz, bununla ilgili olarak “Organisation topics” kısmına girip buradan “tarım, çevre, hayvanlar, çocuklar, sanat, eğitim vb.” konuları da seçerek daha belirgin bir arama da yapabilirsiniz. Gelen sayfadan ismi gözüken akredite ev sahibi kuruluş profillerini okuyarak, gönüllülere ne tür projelerde yer vermek istediklerini okuyabilirsiniz.

Motivasyon mektubu nedir, gerekli midir, nasıl hazırlanır, bir örneği var mıdır?

Bir ev sahibi kuruluş ve katılmak istediğiniz bir proje bulduktan sonra bu kuruluşlara bir motivasyon mektubu ve CV göndermelisiniz. Mektubu hazırlarken, özgeçmişinizden, eğitiminizden, kişisel özelliklerinizden, neden AGH projelerinde yer almak istediğinizi ve hangi tarih aralıklarına yer alabileceğiniz ile varsa özel yeteneklerinizden ve ilgi alanlarınızdan bahsedebilirsiniz. Hazırlarken şöyle düşünün, bir iş başvurusundasınız, işi istiyorsunuz, öyleyse işverenin sizi işe alması için ikna etmek lazım değil mi? Motivasyon mektubunuzu yazarken de bunu göz önüne almalısınız. Ancak bunu da işverenin fazla zamanını almadan ve kendinizle ilgili bilgileri belli başlıklar altında kısa ama çarpıcı ifadelerle yazmanız gerek. Bir motivasyon mektubunda bulunması gereken detayları görmek isterseniz:  Motivasyon Mektubu Rehberi

Bunun dışında videoletter, animeletter gibi video ve animasyon formatlarında hazırlanan yeni nesil motivasyon mektupları da bulunmakta ve son dönemlerde gerçekten çok etkili olabilmektedir. Motivasyon mektubu yazarken metine bağlı kalmak zorunda olmadığınızı, yaratıcılığınızı da kullanabileceğinizi lütfen unutmayınız.

Motivasyon mektubunu gönderen kuruluşa gönderdim, şimdi ne yapacağım?

Kuruluştan olumlu cevap aldıktan sonra, gönderen kuruluşunuzun sizin için uygun gördüğü mevcut projesi ve/veya gönderen kuruluşunuzun ortağı olan ev sahibi kuruluşların projelerinde yer almak suretiyle AGH yapabilirsiniz. Türkiye'den bir gönderen kuruluş bulabileceğiniz gibi gitmeyi düşündüğünüz ülkeden de ev sahibi bir kuruluş bularak aynı şekilde iletişime geçebilir, olumlu cevap almanız halinde yukarıda belirtildiği şekilde Türkiye‟den bir gönderen kuruluş bularak da gönüllü hizmetine başvurabilirsiniz.

Kendime bir proje buldum başvuru yaptım ve kabul edildim. Şimdi ne yapmalıyım?

Başvurular ancak akredite kuruluşlar aracılığı ile yapılacağı için bizimle irtibata geçebilirsiniz. "GSM - Gençlik Servisleri Merkezi", TC. Avrupa Birliği Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı tarafından "Eurodesk Temas Noktası" olarak akredite edilmiştir.

Türkiye'de yetki verilen yani akredite edilmiş olan gönderen kuruluşları http://europa.eu/youth/evs_database adresinde bulabilirsiniz. “Organisation Country” bölümünde “Turkey” seçeneğini seçin ,“Organisation City” kısmından bulunduğunuz ili seçiniz. Sol menüde “Accreditation Type” bölümünden “Sending Organisation”(Gönderici kurum) butonuna basınız.

Gelen sayfada “Sending” olarak akreditasyonu gözüken kurumların hepsi yetkili gönderici kuruluşlardır.

Hangi tarihlerde başvuru yapılır?

Gönderici ve ev sahibi kuruluşların başvuru talep ettiği tarihler içerisinde her zaman AGH başvurusu yapabilirsiniz.

Hangi ülkelere gidebiliriz?

28 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke, üye olmayan 6 program ülkesi (4 EFTA ülkesi ve Türkiye ile

birlikte aday ülke konumundaki Makedonya) , 22 AB‟ye komşu ortak ülke ile program kılavuzunda yer alan diğer ülkelerden herhangi birine gidebilirsiniz.

AGH’ ye gitmek istiyorum fakat üniversite öğrencisiyim okulumu dondurmama yardımcı olur musunuz?

Ulusal Ajans'tan okulunuza verebileceğiniz bir belge talep edebiliriz. Ancak bu belgenin hiç bir yaptırım gücü yoktur. Yalnızca sizin bir Avrupa Birliği projesine kabul edildiğinizi ve gereken desteğin gösterilmesini talep eden bir yazıdır.  Geçerli sayıp saymamak tamamen okulunuzun yetkili bölümünün inisiyatifindedir.

Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne başvuru için ne kadar ücret ödemem gerekli?

Avrupa Gönüllü Hizmeti ücretsiz bir programdır. Başvuran gençlerden hiçbir ücret alınmaz. Yol, konaklama, yemek ve dil eğitimi masrafları Ulusal Ajanslar tarafından karşılandığı gibi size belli bir miktarda cep harçlığı da verilir.

Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında rahatsızlanırsam masraflarım karşılanacak mı?

Avrupa Gönüllü Hizmetine giden bütün gençler Avrupa Komisyonu tarafından sigortalanır. Bu çok kapsamlı bir sigortadır; herhangi bir rahatsızlığınız esnasında masraflarınız bu sigorta kapsamında karşılanır. Sigortanın kapsamı ve diğer detaylar için gönderici kuruluşunuz biz isek bizden ve ev sahibi kuruluşunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Vize konusunda yardımcı oluyor musunuz?

Eğer bir AGH projesine kabul edildiyseniz ve gönderici kuruluşunuz biz isek, sizin için Ulusal Ajans'tan vize almanızı kolaylaştıracak resmi bir yazı alabiliriz. Ancak vize süreçleri Ulusal Ajans'ın ve GSM'nin tamamen dışında bir konudur ve ilgili ülkelerin vermiş olduğu kararlar ile uygulamalar değişiklik gösterebilir. Bu belge vize almanızı kolaylaştırır ancak garanti etmez.

Avrupa Gönüllü Hizmeti bana ne kazandıracak?

Öncelikle farklı bir kültürü ve dillerini öğrenme fırsatı elde edeceksiniz. Yabancı bir ortamda

ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzakta uzunca bir süre (12 ay‟a kadar) bulunmak sizin için ciddi bir tecrübe olabilir. Farklı bir kültürü tanırken aynı zamanda kendi kültümüzü tanıtma şansını da yakalayabilirsiniz. Ayrıca gönüllü hizmet sonrasında yaygın eğitim sürecinizi belgeleyen, kişisel öğrenme sürecinizi detaylandırabileceğiniz Youthpass adında ulusal ve uluslararası geçerliliği olan bir sertifika alacaksınız.

Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında boş zamanlarımda ücretli olarak çalışabilir miyim?

Hayır.  Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında kesinlikle ücretli bir işte çalışılamaz.

Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında yüksek lisans yapabilir miyim?

Avrupa Gönüllü Hizmeti için gidilen ülkede kesinlikle örgün eğitime (üniversite, yüksek lisans,

doktora vs.) devam edilemez.

Ortaokul mezunuyum Avrupa Gönüllü Hizmetine gidebilir miyim?

Evet. Avrupa Gönüllü Hizmeti için tek şart 18-30 yaş arasında olmaktır. Eğitim ya da ekonomik durumunuz Avrupa Gönüllü Hizmeti için bir engel oluşturmaz.

Sosyal dezavantajlı bir gencim. 2-12 ay süre ile yurt dışında bulunmak benim için mümkün değil. Daha kısa süreli bir programınız var mı?

İmkânları kısıtlı (sosyo-ekonomik, kültürel ya da coğrafi bakımdan daha düşük imkânlara sahip kesimlerden gelen ya da engelli/özel gereksinimleri olan) gençler 14 - 59 gün arası kısa dönem Avrupa Gönüllü Hizmetinden yararlanabilirler. Sosyal dezavantajlı genç yalnız başına gidebilecek durumda değilse refakatçisinin masrafları da tamamen karşılanır.

Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında boş günüm olacak mı?

AGH esnasında haftada 2 gün boş gününüz olacak. Ayrıca her ay için artı 2 gün daha tatil hakkınız olacak. Örneğin 9 aylık bir projeye gitmişseniz haftada 2 günlük izinleriniz dışında toplam 18 gün tatiliniz olacak. Bu tatilinizi hangi tarihlerde kullanacağınızı ev sahibi kuruluşunuz ile anlaşarak belirlemeniz gerekli.

Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında haftada kaç saat çalışmam gerekli?

Bazı ülkelerin çalışma saatlerinde değişiklik olmakla birlikte genel olarak AGH esnasında haftada ortalama 35 - 40 saate kadar çalışmanız gerekebilir. Haftada 4-5 saatlik dil eğitimi de bu sürenin içerisindedir. Bunun dışında kalan zamanlarınız size aittir.

Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında ne kadar cep harçlığı alacağım?

Cep harçlığı ülkelerin ekonomik durumuna göre belirlenmektedir. Örneğin, Türkiye‟ye gelen

gönüllülere farklı, Almanya'ya veya Finlandiya'ya giden gönüllülere farklı cep harçlığı verilmektedir. Bu bilgiye başvuracağınız projenin detaylarından ulaşabilirsiniz.

Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında nerede konaklayacağım?

AGH esnasında standart bir konaklama şekli yoktur. Bir ailenin yanında kalabileceğiniz gibi, yurtta ya da o kuruluştaki diğer gönüllülerle bir evde de kalabilirsiniz. Konaklama şekli ev sahibi kuruluşlara göre değişmektedir. Bu bilgiye başvuracağınız projenin detaylarından ulaşabilirsiniz.

Başvuruyu yaptıktan ne kadar süre sonra Avrupa Gönüllü Hizmetine başlayabilirim?

Gönderen kuruluşunuzu bulup, kabul aldıktan sonra kuruluşun mevcut olan projesinde yer alan faaliyet tarihlerine göre Avrupa Gönüllü Hizmetine başlayabilirsiniz. Bu süre içinde yer alacağınız projenin kendi özel şartlarına göre değişiklik gösterebilir.

Bazı kuruluşların Avrupa Gönüllü Hizmeti için başvuru ücreti aldığını duydum. Bu doğru mu?

Avrupa Gönüllü Hizmeti başvurularında hiç bir kuruluş gönüllülerden başvuru ücreti alamaz.

Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında tatil için Türkiye’ye gelebilir miyim?

AGH kapsamında yalnızca gidiş - dönüş biletiniz karşılanır. Eğer siz tatilinizi Türkiye'de geçirmek isterseniz yol paranızı kendiniz karşılamalısınız.

Avrupa Gönüllü Hizmetine kaç defa gidebilirim?

Avrupa Gönüllü Hizmeti'ne yalnızca bir defa gidilebilir. Ancak istisna olarak, kısa dönem (14-59 gün) bir Avrupa Gönüllü Hizmeti yapmış olan gençler ikinci defa bir AGH yapabilir. Bu durumda ikisinin toplamı 12 ayı aşmamalıdır.

İki arkadaş Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında aynı projeye gidebilir miyiz?

Teknik olarak mümkün olmasına rağmen ev sahibi kuruluşlar genellikle aynı ülkeden iki genci projelerine kabul etmek yerine kültürler arası çeşitlilik amacıyla farklı ülkelerden gönüllüleri almayı tercih ediyor. 

Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne kabul edilirsem Ulusal Ajans bana herhangi bir eğitim verecek
mi?

Gönderen ve ev sahibi kuruluşlar tarafından kabul aldıktan sonra projenize başladığınızda katılmanız zorunlu olan ve bulunduğunuz ülkedeki ulusal ajanslar tarafından düzenlenen eğitimler bulunmaktadır. Bu eğitimler; ülkeden ayrılmadan önce haklarınızın ve sorumluluklarınızı anlatıldığı “Ayrılış Öncesi Eğitimi”, AGH‟nin gerçekleştiği ülkeye gittiğinizde “Varış Sonrası Eğitimi”, projenizin ortasında “Ara Dönem Değerlendirme toplantısı” ve ayrıca ülkenize döndükten sonra da yine Türkiye Ulusal Ajansı tarafından düzenlenen “Nihai Değerlendirme” toplantısına davet edilirsiniz.

Ev Sahibi Kuruluşların kabul kriterleri nelerdir? Başvuru esnasında nelere dikkat etmek gerekli?

Ev sahibi kuruluşların gönüllü seçimindeki en önemli kriterleri projenin amaç ve hedefleri

doğrultusunda aranan gönüllü profili ve buna bağlı olarak da sizin göndereceğiniz özgeçmişiniz(CV) ve motivasyon mektubunuzdur. Özellikle motivasyon mektubunuzda kişisel özelliklerinizden, gönüllülük kavramından ne anladığınız, neden o projeye gitmek istediğiniz ve Avrupa Gönüllü Hizmeti‟nin size ne kazandıracağını açıkça belirtmelisiniz.

Ev sahibi kuruluşta kiminle muhatap olacağım?

Avrupa Gönüllü Hizmetine başladığınızda, ev sahibi kuruluşta özellikle muhatap olacağınız 3 kişi olacaktır: Yasal temsilci, genellikle kuruluşların başkanlarıdır. Proje sorumlusu, AGH süresince yapmanız gereken faaliyetler konusunda sizi yönlendirecek kişi. Rehber (Mentor), genellikle kuruluş dışından sizin kuruluşa ve o topluma uyum sağlamanızı kolaylaştıracak, sorunlarınızla ilgilenecek, sizinle ve ev sahibi kuruluşunuzla aranızda bir köprü oluşturacak olan kişidir.

Avrupa Gönüllü Hizmeti hakkında daha detaylı bilgiye nereden ulaşabilirim?

www.ua.gov.tr/agh sitesinden, Erasmus+ Avrupa Gönüllü Hizmeti ile ilgili dokümanlara ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Bir öneri: Başvurduğunuz projelerin sizin için gerçekten doğru projeler olduğundan emin olunuz. Avrupa’ya gideyim de nereye ve nasıl olursa olsun” mantığı sizin için çok olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Her şey Gönlünüzce olsun!

ÖNEMLİ NOT: Bu belge Avrupa Gönüllü Hizmeti Programı hakkında sıkça sorulan sorulardan yola çıkılarak hem gönüllü olmak isteyen gençlerin bilgilendirebilmek amacıyla yayınlanmıştır. AGH ile ilgili tüm şartlar ve hükümler Erasmus+ Program Rehberinde (www.ua.gov.tr/agh) yer almaktadır.

NASIL BAŞVURABİLİRİM?


PROJELERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Nasıl Başvurulur?

Avrupa Gönüllü Hizmeti'ne başvuru üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama proje bulmaktır. Size uygun konu ve alanda projenizi bulduktan sonra bir akredite kuruluşu bünyesinde proje için ''cv'' ve ''motivasyon mektubu'' göndermektir.

Avrupa Gönüllü Hizmeti ’ne kimler başvurabilir?

18-30 yaş arasındaki bütün gençler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında hiç bir şart aranmıyor. (yabancı dil bilgisi, üniversite eğitimi vb.)

Başvuru için yapılması gerekenler nelerdir?

Öncelikle katılmak istediğiniz projeyi bulmalı ve bu projeye başvuru yapmalısınız. Nasıl başvuru yapacağınız ve sizden talep edilen belgeler projeyi bulduğunuzda ilgili kuruluşun sayfasında yazıyor olacak.

http://europa.eu/youth/evs_database linkinden Avrupa?da ev sahibi olarak akredite olmuş kurumların listesinden bir ev sahibi kurum bulabilirsiniz. Bu sayfadan “Organisation country” bölümünden gitmek istediğiniz ülkeyi seçin. Örneğin, Almanya'daki bir projede gönüllü olarak

çalışmak istiyorsanız “Germany” diye seçip altta “Receiving Organisation” (Ev sahibi kurum) butonuna basınız. Proje türünü belirlemede biraz daha net olmak isterseniz, bununla ilgili olarak “Organisation topics” kısmına girip buradan “tarım, çevre, hayvanlar, çocuklar, sanat, eğitim vb.” konuları da seçerek daha belirgin bir arama da yapabilirsiniz. Gelen sayfadan ismi gözüken akredite ev sahibi kuruluş profillerini okuyarak, gönüllülere ne tür projelerde yer vermek istediklerini okuyabilirsiniz.

Motivasyon mektubu nedir, gerekli midir, nasıl hazırlanır, bir örneği var mıdır?

Bir ev sahibi kuruluş ve katılmak istediğiniz bir proje bulduktan sonra bu kuruluşlara bir motivasyon mektubu ve CV göndermelisiniz. Mektubu hazırlarken, özgeçmişinizden, eğitiminizden, kişisel özelliklerinizden, neden AGH projelerinde yer almak istediğinizi ve hangi tarih aralıklarına yer alabileceğiniz ile varsa özel yeteneklerinizden ve ilgi alanlarınızdan bahsedebilirsiniz. Hazırlarken şöyle düşünün, bir iş başvurusundasınız, işi istiyorsunuz, öyleyse işverenin sizi işe alması için ikna etmek lazım değil mi? Motivasyon mektubunuzu yazarken de bunu göz önüne almalısınız. Ancak bunu da işverenin fazla zamanını almadan ve kendinizle ilgili bilgileri belli başlıklar altında kısa ama çarpıcı ifadelerle yazmanız gerek. Bir motivasyon mektubunda bulunması gereken detayları görmek isterseniz:  Motivasyon Mektubu Rehberi

Bunun dışında videoletter, animeletter gibi video ve animasyon formatlarında hazırlanan yeni nesil motivasyon mektupları da bulunmakta ve son dönemlerde gerçekten çok etkili olabilmektedir. Motivasyon mektubu yazarken metine bağlı kalmak zorunda olmadığınızı, yaratıcılığınızı da kullanabileceğinizi lütfen unutmayınız.

Motivasyon mektubunu gönderen kuruluşa gönderdim, şimdi ne yapacağım?

Kuruluştan olumlu cevap aldıktan sonra, gönderen kuruluşunuzun sizin için uygun gördüğü mevcut projesi ve/veya gönderen kuruluşunuzun ortağı olan ev sahibi kuruluşların projelerinde yer almak suretiyle AGH yapabilirsiniz. Türkiye'den bir gönderen kuruluş bulabileceğiniz gibi gitmeyi düşündüğünüz ülkeden de ev sahibi bir kuruluş bularak aynı şekilde iletişime geçebilir, olumlu cevap almanız halinde yukarıda belirtildiği şekilde Türkiye?den bir gönderen kuruluş bularak da gönüllü hizmetine başvurabilirsiniz.

Kendime bir proje buldum başvuru yaptım ve kabul edildim. Şimdi ne yapmalıyım?

Başvurular ancak akredite kuruluşlar aracılığı ile yapılacağı için bizimle irtibata geçebilirsiniz. "GSM - Gençlik Servisleri Merkezi", TC. Avrupa Birliği Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı tarafından "Eurodesk Temas Noktası" olarak akredite edilmiştir.

Türkiye'de yetki verilen yani akredite edilmiş olan gönderen kuruluşları 
http://europa.eu/youth/evs_database adresinde bulabilirsiniz. “Organisation Country” bölümünde “Turkey” seçeneğini seçin ,“Organisation City” kısmından bulunduğunuz ili seçiniz. Sol menüde “Accreditation Type” bölümünden “Sending Organisation”(Gönderici kurum) butonuna basınız.

Gelen sayfada “Sending” olarak akreditasyonu gözüken kurumların hepsi yetkili gönderici kuruluşlardır.

Hangi tarihlerde başvuru yapılır?

Gönderici ve ev sahibi kuruluşların başvuru talep ettiği tarihler içerisinde her zaman AGH başvurusu yapabilirsiniz.

Hangi ülkelere gidebiliriz?

28 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke, üye olmayan 6 program ülkesi (4 EFTA ülkesi ve Türkiye ile

birlikte aday ülke konumundaki Makedonya) , 22 AB?ye komşu ortak ülke ile program kılavuzunda yer alan diğer ülkelerden herhangi birine gidebilirsiniz.

AGH’ ye gitmek istiyorum fakat üniversite öğrencisiyim okulumu dondurmama yardımcı olur musunuz?

Ulusal Ajans'tan okulunuza verebileceğiniz bir belge talep edebiliriz. Ancak bu belgenin hiç bir yaptırım gücü yoktur. Yalnızca sizin bir Avrupa Birliği projesine kabul edildiğinizi ve gereken desteğin gösterilmesini talep eden bir yazıdır.  Geçerli sayıp saymamak tamamen okulunuzun yetkili bölümünün inisiyatifindedir.

Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne başvuru için ne kadar ücret ödemem gerekli?

Avrupa Gönüllü Hizmeti ücretsiz bir programdır. Başvuran gençlerden hiçbir ücret alınmaz. Yol, konaklama, yemek ve dil eğitimi masrafları Ulusal Ajanslar tarafından karşılandığı gibi size belli bir miktarda cep harçlığı da verilir.


GSM - Gençlik Servisleri Merkezi