• Çalışma Saatleri
    Pzt – Cts: 9:30 - 18:00

  • Kocatepe Mh. Bayındır 2 Sk, 45/9
    06420 Çankaya, Ankara

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları için sıkça sorulan sorular:

1) Kampa bir arkadaşımla katılabilir miyim?
Evet. Ancak bir kampa bir ülkeden en fazla iki kişi katılabilir. Her kişi için ayrı başvuru gerekir. Birlikte katılmak isteyen kampçılar online başvuru formunda birbirlerinin ad ve soyadlarını "I wan to go with someone" bölümüne yazmalıdır. Sistemde eşleşen kampçılar mutlaka birlikte aynı kampa yerleştirilir.

2) Ulaşım, vize, pasaport, yurt dışı çıkış harcı, seyahat sağlık sigortası ücrete dahil midir?
Hayır. Bu masraflar kampçıya aittir. Kayıt ücretine Konaklama, üç öğün yemek ve kamp aktiviteleri dahildir.

3) Vize işlemini kendimiz mi yapıyoruz?
Evet. Kampa yerleştikten sonra bizden alacağınız vize kolaylaştırıcı belgeler ile vize başvurusu yapabileceksiniz. Doğru bir başvuru yapılması, olası bir diplomatik kriz olmaması, kampçının sicil kaydının olmaması durumunda vizeniz %95 ihtimalle onaylanacaktır.

4) Kamp detaylarını göremiyorum. Yardımcı olur musunuz?
Yaz sezonu (Mayıs başı-Eylül Sonu) kampları ve kamp tercih dönemi her yılın MART AYI yayınlanır. Web sitemizdeki kamp arama motorunda tüm ülkelerin tüm kamplarını görebilirsiniz. Ancak eğer kayıt yaptırdıysanız kamp sisteminizde yalnızca seçmiş olduğunuz ülkenin kamplarını görebilir ve tercih edebilirsiniz.

Mart Ayı'ndan önce kamp arama motorunda yalnızca kış kamplarını ve/veya başvurusu açık MTV-LTV kampları görebilirsiniz.

5) Kampları görmeden kayıt olmam nasıl mümkün olabilir? Kampları beğenmediğimiz veya başka durumlarda iptal edebiliyor ve ödediğimiz kayıt ücretini geri alabiliyor muyuz?
Erken başvuru kriterine göre yerleştirme yapıldığı için kampçılarımızın bir çoğu Mart Ayı tercih dönemini beklemeden, yalnızca ülke seçerek kayıt yaptırırlar. Elbette Mart Ayı'nı bekleyip, kampların detaylarını görerek de tercih yapabilirsiniz. Ancak o tarihe kadar kontenjanların büyük çoğunluğu dolacağı için, ancak kalan ülkeler ve kamplara kayıt yaptırabilirsiniz.

Farz edelim ki Ekim-Mart ayları arasında kampları görmeden, bir ülke seçerek erken kayıt yaptırdınız ve seçmiş olduğunuz ülkedeki hiç bir kampı tercih etmek istemediniz. Bu durumda GSM'nin yapabileceği hiç bir şey yoktur. Ülkenizi değiştirebilmemiz için o ülkedeki kamplardan en az 3 kamplık en az 1 tercih formu ile kamp tercihi yapmalısınız. Yerleşememeniz durumunda ülkenizi değiştirebiliriz. Ancak en az bir kez bile tercih yapmak istemezseniz 85 Euro hizmet kesintisi ile ücretiniz geri iade edilir. İptal koşullarının detayları için kamp sözleşmesini okumanızı öneririrz. Kamp sözleşmesine bu sayfada ulaşabilirsiniz.

Ancak seçmiş olduğunuz ülkede onlarca kamp açılacağı için size uygun en az 3 kamp bulabileceğinize inanıyoruz.

6) Bazı kamplarda ekstra ücret olabileceği yazıyor. Bu ne demek?
Ekstra ücretler genelde 18 yaş altı kamplarda geçerlidir. 18 yaş altı grubu için özel kamp donanımları gerektiği için bu masraflar kampçılardan talep edilir. Bu ücret alıcı organizasyona ödenir ancak ödeme yöntemi siz kampa yerleştikten sonra açıklanır. 18 yaş üzerinde ekstra ücreti olan kamplar çok azdır. Genelde güneydoğu Asya, Güney Amerika, İzlanda gibi bölgelerde 18 yaş üzeri için de ekstra ücret çıkabilir. Avrupa'daki bazı kamplarda da 18 yaş üzeri için cüzi rakamlarda ekstra ücret olabilir.

7) Ulaşım nasıl sağlanacak? Bizimle birlikte bir rehber eşlik edecek mi?
Hayır. Ulaşım her yaş grubunda kampçıların kendisi tarafından sağlanır. 18 yaş altı bazı kamplarda hava limanı karşılaması olabilir, ancak bu kamplar pek yaygın değildir.

Kampçıların kampa en yakın metro, tren, otobüs istasyonuna gelmesi beklenir ve lokal ulaşımın nasıl yapılacağı ile ilgili tüm detaylar kampa yerleştikten sonra size mutlaka yazılı bir bilgi paketinde verilir.

8) Yanımıza ne kadar harçlık almamız gerekir?
Sosyal ve kişisel harcamalarınız için yanınıza almanız gereken cep harçlığı tamamen sizinle ilgilidir. Gideceğiniz ülkenin döviz kuru, lokal ulaşım ücretleri, market fiyatları gibi bir çok durumu önceden internette araştırmanızı öneririz. Bununla birlikte yanınıza ne çok az, ne de çok fazla nakit para almanızı önermeyiz. Konaklama, yemek ve kamp aktiviteleri gibi büyük harcamaların ödeyeceğiniz kayıt ücretine dahil olduğu bu kamplarda alışveriş giderlerinizi minimumda tutmanız ve yalnızca lokal ulaşım, acil durum ve birincil ihtiyaçlarınız için bütçe ayırmanız yeterli olacaktır.

9) Mart Ayı'nda kamplar açıklandıktan sonra ülkemizi değiştirebilir miyiz?
Hayır. Ülkenizi değiştirebilmenizin tek koşulu o ülkeden tercih yapıp hiç bir kampa yerleşememiş olmanızdır. Değişiklik yapacağınız ülke ise ancak ve ancak boş kontenjana sahip (GSM'nin size önereceği) ülkeler olabilir.

10) Hangi ülkeyi önerirsiniz?
Uluslararası anlaşmalar gereği her kampın belirli standartları vardır. Bu sebeple seçtiğiniz ülkenin çok bir önemi yoktur. Bu maceraya hangi ülkede katılmak istiyorsanız o ülkeyi seçebilirsiniz. Seçeceğiniz ülkede boş kontenjan olup olmadığını duyurular bölümünden ulaşabilirsiniz.

11) Biz festival kampına katılmak istiyoruz. Yardımcı olur musunuz?
Seçtiğiniz ülkede festival kampı açılma olasılığı hiç bir zaman %100 değildir. Festival kampı açılıp açılmadığını ise Mart Ayı'nda kamplar kamp listesine yüklendiğinde görebilirsiniz. Eğer varsa, tercih formunuza festival kamplarını da ekleyebilirsiniz.

12) Kampın süresi fiyatı etkiliyor mu?
Hayır. 7-21 gün arası  tüm kampların ücreti belirtildiği fiyatta sabittir. Orta ve Uzun Dönem kampların fiyatlarını öğrenmek için buraya tıklayınız.

13) Öğrenci olma zorunluluğu var mı?
Hayır. Genç olma zorunluluğu vardır. (14-17 veya 18-30 yaş arası)

14) İngilizce bilmemiz gerekiyor mu?
Evet. Kampa katılmadan önce hiç bir sınav veya mülakata tabi tutulmayacaksınız. Nadiren de olsa bazı kamplar sizden motivasyon mektubu veya görüntülü konuşma talep edebilir. Her koşulda başlangıç seviyesinin üzerinde bir İngilizce bilginizin olması çok önemlidir.

15) Yalnızca online başvuru formu doldurmak seçtiğimiz ülkeden yerimizi ayırmamız ve kayıt olmamız için yeterli midir?
Hayır yeterli değildir. Online başvuru formunu doldurduktan sonra kayıt ücretini ödemeli ve kamp sözleşmesini imzalayarak teslim etmelisiniz. (Bkz. Nasıl Başvurabilirim?)

16) Nasıl başvuru yapabilirim?
Lütfen buraya tıklayınız.

17) Başvuru formunu doldurdum, hiç bir şey olmadı. Kaydım onaylandı mı?

En sık karşılaşılan sistem hatası yüklenen fotoğrafların 2 MB'dan büyük olması ile alakalıdır. Lütfen yüklediğiniz fotoğrafın boyutunun 2 MB'dan küçük olduğundan emin olunuz veya hiç fotoğraf koymayınız. İkinci sık rastlanan sistem hatası ile boş bırakılan bilgilerden kaynaklıdır. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.

Bir diğer sık rastlanılan sistem hatası ile pasaport numaraları ile ilgilidir. Eğer o an pasaport bilgilerinizi bilmiyorsanız lütfen "pasaportum yok" seçeneğini işaretleyiniz ve pasaportla ilgili bilgileri boş bırakınız.

Uyarı: Pasaport bilgilerinizi en kısa sürede güncellemelisiniz. Güncellenmeyen veya hiç verilmeyen pasaport bilgileri kampa yerleştirilememenize neden olur.

18) Pasaportum yok veya süresi geçerli değil. Ne yapmalıyım?

Lütfen bir pasaport çıkartınız veya süresini uzatınız. Güncel pasaport bilgilerinizi kamp sisteminizdeki pasaport bilgileri bölümünde güncelleyiniz. Aksi halde kampa yerleşemezsiniz.

19) Kamplarda yaş sınırı var mıdır?
Evet. 14-17 ve 18-30 olmak üzere iki farklı yaş grubu vardır. Otuz yaşın üzerinde başvuruların kabul edildiği kamplar da mevcuttur ancak bu başvuruların outgoing@gsm.org.tr adresine e-posta yazılarak teyit edilmesi gerekir. Eğer otuz yaşından yaşlı iseniz, lütfen bize e-posta atarak gitmek istediğiniz ülkeyi, yaşınızı ve talebinizi belirtiniz. Yetkili arkadaşlar sizin için otuz yaş üzeri kontenjan ve kabul durumunu soruşturduktan sonra size geri dönüş yapacaktır. 30 yaş üzeri başvurular Mart Ayı itibariyle yapılabilir.

20) Gönüllü çalışmamız karşılığında kampçılara ücret ödenecek mi?
Hayır. Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları bir gönüllü çalışma programıdır. Hiç bir kampta ticari firmaların iş gücü ihtiyacını karşılamak için çalışmayacaksınız. Yaptığınız tüm çalışmalar toplum yararına projeler kapsamında, gençlerin kendi sosyal gelişimleri ve toplumsal hayata aktif katılımları için faydalı uygulamalardır. Hem gençlerin hem de toplumsal hayatın aynı ivmeyle büyümesine destek veren bu projelerde maaş ya da cep harçlığı almazsınız. 

21) Başka ülkelerden katılım sağlayan kampçılar hiç kayıt ücreti ödememişler. Biz neden ödüyoruz?
Bu bilgi doğru bir bilgidir. Avrupa'nın bazı ülkelerinden katılan kampçılar bu programa kayıt ücreti ödememektedir. Ancak bu devlet desteği alan gönderici kuruluşlar aracılığı ile katılım sağlayan kampçılar için geçerlidir. Türkiye ve daha bir çok ülkede bu program için devlet desteği olmaması, kampçıların minimum düzeyde kayıt ücreti ödemesini gerektirir.

22) Biz bu programı neden daha önce duymadık? Neden bu kadar ekonomik?
Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları GSM - Gençlik Servisleri Merkezi'nin yetkili aracılığı ile uygulanabilen otuz yıllık bir gençlik projesidir. Bu programı daha önce duymamış olmanız programın ne kadar eski ve tecrübeli bir program olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.

Bildiğiniz gibi GSM - Gençlik Servisleri Merkezi olarak 1985'ten beri gençlik çalışması yapıyoruz. Bu kampların bu kadar ekonomik olmasının bir kaç sebebi vardır:

a) Gençlerin Dünya'yı keşfederken servet ödememesi gerektiğine olan güçlü inancımız,
b) Kamplarda lüks, tüketimi teşvik eden hizmetlerin bulunmaması,
c) Kar maksimizasyonunun bulunmaması,
d) Kamplar için yerel kamu kurum ve kuruluşların sponsor olması ve bu gençlik çalışmasını desteklemesi,

Eğer sizin de önemli olduğunu düşündüğünüz sorular varsa lütfen outgoing@gsm.org.tr adresine bir e-posta göndererek öneride bulununuz.

GSM - Gençlik Servisleri Merkezi gururla cevapladı.