• Çalışma Saatleri
    Pzt – Cts: 9:30 - 18:00

  • Kocatepe Mh. Bayındır 2 Sk, 45/9
    06420 Çankaya, Ankara

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları Nedir?

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları, bir gönüllü çalışma programıdır. Gençlerin uluslararası ortamlarda kendilerine sosyal fayda sağlayabileceği, aynı zamanda da tüketim kültüründen uzaklaşıp toplumsal alana aktif olarak katılabilecekleri sosyal ve toplumsal bir katılım ortamıdır.

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları'nda Dünya'nın dört bir yanından gelen genç gönüllüler ortalama 2-3 hafta boyunca toplum yararına bir işte gönüllü olarak çalışırlar. Bu kamplarda ortalama 6-7 saat çalışan gönüllü gençler aynı zamanda kendi sosyal gelişimleri için düzenlenen aktivitelere, gezilere ve atölyelere katılır; yabancı dil pratiği yapar, uluslararası kalıcı dostluklar kazanır; yeni hayat tecrübeleri, sorumluluk ve inisiyatif alma becelerileri kazanır ve bir genç olarak toplumsal hayata aktif olarak katılırlar.

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları'nda yapılan tüm işler, gençlerin kendi gelişimi ve toplumsal hayata etkin katılımları için düzenleniyor. Gençlerin edineceği tüm görev ve sorumluluklar, işgücü ihtiyacından uzak, emek sömürüsü ve ticari kaygı içermeyen; toplumsal fayda ve kişisel gelişim odaklı; insan haklarına ve pedagojik uygunluğa sahip görevlerdir. Kampların tamamı aynı sorumluluk bilincine göre düzenlenir.

Her yıl 50'den fazla ülkede yaklaşık 3000 kampta  50.000'den fazla gönüllü genç paylaşmayı, gönüllülüğü, işbirliğini, yeni yaşam deneyimlerini ve kendi becerilerini büyütmek için bir araya gelir. 

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları, 1947 yılında  -İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra-  Almanya ile Fransa arasında yapılan bir antlaşma ile başlar. Savaşta zarar görmüş bu iki ülkenin gençleri, barış sürecini hızlandırmak ve savaşta zarar gören şehirleri onararak tekrar toplumsal hayata kazandırmak için yer değiştirir. Fransız gençler Almanya’da, Alman gençler ise Fransa’da okulları, hastaneleri, kütüphaneleri onarır; ağaçlandırma ve güzelleştirme çalışmalarına katılır; yaralı ve/veya dezavantajlı çocuklarla ilgilenir. 1987 yılına kadar bu projeler artarak devam eder ve 1987 yılında GSM – Gençlik Servisleri Merkezi öncülüğünde Türkiye de bu projenin resmi bir katılımcısı olur. Bugün, 47 ülkede yaklaşık 2500 adet kampta Dünya’nın dört bir yanından gelen gençler aynı çalışmaları devam ettirmektedir.